Telefon Komórkowy

Chcesz kupić telefon z drugiej ręki? Sprawdź, czy został spłacony i nie grozi mu blokada [Aktualizacja]

Jak sprawdzić, czy smartfon jest odnowiony czy nowy?

Kompletny przewodnik po identyfikacji już używanego telefonu komórkowego na wypadek, gdyby próbowali nas oszukać podczas zakupu

L ' przemysł telefonii komórkowej jest jednym z najbardziej dynamicznych dzięki ciągłej ewolucji, w której jej główni producenci nieustannie wprowadzają innowacje, aby każdego roku sprzedawać miliony terminali. Z tego powodu duży rynek terminali iOS et Używany Android jest wygenerowany dzięki czemu możemy uzyskać zupełnie nowe telefony komórkowe w dobrym stanie po niższych cenach. To nie powstrzymuje wielu nieuczciwych sprzedawców przed chęcią wydawania odnowionego smartfona jako nowego, sprzedawania go w standardowej cenie i zarabiania wyższa marża zysku . Z tego powodu oferujemy Państwu wyczerpujący przewodnik identyfikujący odnowione telefony komórkowe i że nie oszukują nas przy zakupie domniemanego nowy smartfon .

Jak rozpoznać odnowiony telefon komórkowy

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy telefon jest odnowiony, czy nowy; Zapraszamy do sprawdzenia specyfikacje następujący rozpoznać używany smartfon że chcą cię sprzedać jako nowego.

Obserwuj wygląd zewnętrzny!

Dzięki instalacjom druku 3D producenci fałszywych terminali mają coraz łatwiejszą możliwość wykonywania kopii bez praktycznie żadnej różnicy w stosunku do prawdziwych telefonów komórkowych; Jednak, materiały użyte w wykończeniu projektu, może ujawnić fałszywy motyw z prawdziwego.

Z drugiej strony, oryginalne, odnowione terminale, chociaż mogą prezentować się w idealnym stanie, jak nowy telefon komórkowy, mogą wykazywać niewielkie oznaki ich używanego stanu, na przykład możliwe zużycie obudowy, ekranu lub przycisków . I to dlatego, że wiele z tych odnowionych telefonów komórkowych to terminale zwrócone przez kupującego, a marka pozostawia je jako nowe, aby je odsprzedać; ale zawsze mogą być drobne wady.

Sprawdź kod IMEI

Wszystkie terminale mobilne są oferowane do sprzedaży z powiązany i unikalny kod IMEI który ujawnia informacje techniczne o terminalu. Jeśli mamy jakieś pytania dotyczące naszego niedawno zakupionego terminala, zawsze możemy wpisać kod * # # 06 a telefon zwróci Ci Twój numer IMEI. Jeśli wpiszemy ten kod na Strona analizy numeru IMEI lub Oficjalna strona Apple w przypadku iOS możemy sprawdzić, czy kod jest oryginalny i pasuje do naszego nowego smartfona, m.in. nazwa modelu, kraj produkcji czy data montażu. Fałszywy IMEI zwróci błędne dane. Podobnie możemy znaleźć ten kod w wielu przypadkach w skrzynka zaciskowa lub na terminalu go - même , na etykiecie wewnątrz baterii.

Kod szablonu na iOS

Terminale marki Apple oferują inny rodzaj informacji, które pozwolą nam zidentyfikować, czy dany smartfon jest nowy czy używany. Aby to zrobić, przejdź do Ustawienia - Ogólne - Informacje . Dzięki temu menu możemy sprawdzić różne dane naszego terminala iOS, w tym kod model . Ten kod jest poprzedzony literą, która może być M , F , P ou N . Tutaj pokazujemy znaczenie każdego z nich:

M: identyfikuje nowy terminal.

F: identyfikuje urządzenie odnowione przez firmę Apple.

P: Zidentyfikuj niestandardowy terminal.

N: identyfikuje terminal zastępczy.

Czy zawiera wszystkie Twoje akcesoria?

Jeśli kupimy nowy terminal z zapieczętowanym pudełkiem, nadal trzeba go nosić wszystkie jego akcesoria w środku, jeśli jest to określone przez producenta, akcesoria takie jak ładowarka, kabel USB, instrukcja obsługi itp. Wręcz przeciwnie, jeśli kupisz rzekomy nowy terminal mobilny i zauważysz, że brakuje niektórych jego akcesoriów, zły sygnał. Tak samo jest z pudełkiem, które musi przedstawiać stan idealny i bez widocznej manipulacji jego części przegubowych; Jeśli w tym sensie widzimy oznaki manipulacji, możemy już zacząć podejrzewać.

Idź do sprzedawców z gwarancjami

Kupujesz używanego smartfona? Koniecznie sprawdź te 5 rzeczy

Zakup nowego telefonu ze sklepu nie jest jedyną słuszną opcją. Używany smartfon również może służyć nam przez wiele miesięcy, chyba że trafimy na zły egzemplarz, o co niestety bardzo łatwo. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które należy sprawdzić przed zakupem telefonu z drugiej ręki. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że zakup będzie nieudany.

Używany smartfon — te rzeczy koniecznie musisz sprawdzić przed zakupem

Szukając używanego smartfona, nie warto kierować się jedynie emocjami. Znalazłeś ciekawą ofertę, urządzenie na zdjęciu wygląda dobrze, a cena wydaje się być okazyjna? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, ochłoń i sprawdź, czy na pewno wszystko jest w porządku. Lepiej poświęcić trochę czasu i obejrzeć kilka telefonów więcej, niż kupić smartfona z wadami. Co konkretnie sprawdzić?

Stan smartfona

Nie chodzi tu tylko o to, czy telefon np. nie ma zbitej szybki. Uważnie przyglądając się urządzeniu w dobrym świetle, możemy dowiedzieć się, czy właściciel o nie dbał i czy telefon nie lądował zbyt często na ziemi. Warto sprawdzić, czy smartfon nie posiada wgnieceń lub mocnych zarysowań na obudowie, w jakim stanie są przyciski, czy porty nie są mocno zabrudzone. Oczywiście używany telefon niemal nigdy nie będzie wyglądał zupełnie jak nowy, jednak warto poszukać egzemplarza w bardzo dobrym stanie, który cały czas był noszony w etui i miał naklejone szkło hartowane.

Działanie poszczególnych elementów i funkcji

Jeżeli kupujemy używanego smartfona nie przez internet, a spotykając się z dotychczasowym użytkownikiem, warto sprawdzić, czy telefon działa prawidłowo. Spróbujmy do kogoś zadzwonić (ocenimy działanie głośnika i mikrofonu), uruchommy aparat, zainstalujmy i uruchommy kilka aplikacji. Właściciel nie powinien mieć nic przeciwko, w końcu najprawdopodobniej i tak przywrócił już urządzenie do ustawień fabrycznych. Dobrze jednak wcześniej poczytać recenzję upatrzonego przez nas modelu, by wiedzieć, czy w tym konkretnym przypadku dana przypadłość może oznaczać jakąś usterkę, czy może ten smartfon po prostu tak ma.

Kondycja baterii

Akumulator w smartfonie z czasem pozwala na coraz krótszy czas korzystania z urządzenia. Jeśli nie chcemy od razu po zakupie zaprzątać sobie głowy wymianą baterii, lepiej upewnijmy się, czy upatrzony przez nas telefon ma akumulator w przyzwoitym stanie. Najłatwiej będzie to zrobić osobom szukającym iPhone’a. Wystarczy wejść w ustawienia, by sprawdzić kondycję baterii w procentach. Kupując telefon przez internet, można poprosić sprzedającego, by zrobił zdjęcie, na którym będzie widoczny upatrzony przez nas smartfon wyświetlający ten wskaźnik. Co jednak w sytuacji, gdy szukamy telefonu z Androidem? W takim przypadku pozostaje nam poużywać smartfona przy sprzedającym przez kilkanaście minut i zwrócić uwagę na to, czy poziom naładowania akumulatora nie zmniejsza się zbyt szybko. Są też aplikacje pozwalające oszacować poziom zdrowia baterii w smartfonie, ale mogą wymagać wielokrotnego naładowania i rozładowania akumulatora, by przedstawić wyniki.

Kompletność zestawu

Kupując używanego smartfona, dobrze mieć pewność co do jego pochodzenia. Warto szukać ofert z telefonami, które są oferowane wraz z pudełkiem, kompletem akcesoriów i najlepiej dowodem zakupu. W ten sposób zmniejszamy niemal do zera ryzyko, że kupimy smartfon pochodzący np. z kradzieży. Paragon lub faktura przydadzą się także w sytuacji, gdy sprzęt ulegnie awarii (o ile jest jeszcze na gwarancji). Żeby mieć pewność, że wszystko się zgadza, powinniśmy porównać unikalny numer IMEI smartfona (znajdziemy go w ustawieniach, a w modelach ze zdejmowaną tylną klapką również na naklejce pod baterią) z tym, który znajduje się na pudełku i w dokumentach od urządzenia. Oczywiście numery powinny być we wszystkich miejscach ze sobą zgodne.

Czy telefon nie został ukradziony lub nie zostanie zablokowany przez operatora?

Wspomniany przed chwilą numer IMEI smartfona przyda nam się do sprawdzenia, czy urządzeniu nie grozi blokada. Czasami ktoś sprzedaje telefon, który wziął wcześniej na raty i ich nie spłaca. Na stronach operatorów komórkowych możemy sprawdzić, czy smartfona, którego chcemy nabyć, nie dotyczy właśnie taka sytuacja. Dzięki numerowi IMEI możemy również zmniejszyć ryzyko, że kupimy telefon pochodzący z kradzieży. Numer ten możemy wpisać choćby na stronie kradzionytelefon.pl i zobaczyć, czy figuruje w tamtejszej bazie. Dla własnego bezpieczeństwa możemy również spisać umowę kupna-sprzedaży ze sprzedającym, na której będą jego dane oraz IMEI smartfona.

Czytaj także: Konsola wyglądająca jak dwa zmodyfikowane iPody Classic zalicza kolejne opóźnienie

Używany smartfon — istotne jest również, od kogo go kupimy

Chcąc kupić używany telefon, mamy kilka możliwości do wyboru. Możemy udać się do lombardu lub komisu, poszukać ofert od prywatnych sprzedających lub zajrzeć do outletów popularnych sklepów z elektroniką. W przypadku tej ostatniej opcji znajdziemy często nie tyle typowe używane smartfony, ile urządzenia po zwrocie i powystawowe w obniżonych cenach. Każdy wybór ma swoje wady i zalety. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, odsyłam do tekstu Gdzie najlepiej kupić używanego smartfona? Wady i zalety każdego wyboru.

Chcesz kupić telefon z drugiej ręki? Sprawdź, czy został spłacony i nie grozi mu blokada [Aktualizacja]

Kupowanie od kogoś smartfonu pochodzącego z dystrybucji operatorskiej to obecnie loteria. Telekom może zablokować twój sprzęt, jeśli pierwszy właściciel nie płaci abonamentu. Istnieją jednak sposoby na uniknięcie niemiłych niespodzianek.

[h4]Aktualizacja[/h4]

Artykuł został uzupełniony o informacje dotyczące blokad smartfonów w sieci Orange.

Aktualnie wszyscy polscy operatorzy mają w swoich regulaminach zapisy, które uprawniają ich do zablokowania telefonu, jeśli nabywca nie opłaca rachunków.

Oczywiście jest to praktyka wymierzona w nieuczciwych klientów (których w dobie pandemii koronawirusa podobno przybywa), ale rykoszetem mogą oberwać osoby postronne. Chodzi o tych, którzy kupują telefony z drugiej ręki.

Jeśli trafi się na smartfon lub tablet, którego pierwotny nabywca jeszcze nie spłacił, istnieje ryzyko, że urządzenie któregoś dnia zostanie zablokowane. Wystarczy, że sprzedający przestanie płacić abonament.

Na szczęście w niektórych przypadkach można łatwo sprawdzić, czy dane urządzenie jest wolne od obciążeń.

Plus: jak sprawdzić, czy telefon może zostać zablokowany?

Plus udostępnił specjalną stronę, na której można sprawdzić stan prawny urządzenia. Wystarczy podać numer IMEI oraz adres e-mail, na który wysłany zostanie status telefonu lub tabletu.

Operator informuje, że tej metodzie weryfikacji podlegać mogą urządzenia zakupione w systemie ratalnym od 8 lipca 2016.

T-Mobile: jak sprawdzić, czy telefon może zostać zablokowany?

T-Mobile stworzył analogiczne narzędzie, które można znaleźć na tej stronie internetowej.

W tym przypadku zasada działania jest dokładnie taka sama: należy podać IMEI oraz maila.

Orange: jak sprawdzić, czy telefon może zostać zablokowany?

Pomarańczowy operator - który wspomniany zapis wprowadził ponad 3 lata po Plusie i T-Mobile - zapewnił, że będzie on egzekwowany dopiero po uruchomieniu strony internetowej, która pozwoli na sprawdzenie statusu urządzenia. Taka strona ruszyła 1 lutego 2021 i można ją znaleźć tutaj.

Rzecznik prasowy Orange, Wojciech Jabczyński, informuje, że pierwsze blokady będą nakładane dopiero kilka tygodni po uruchomieniu strony. Blokowany będzie sprzęt kupiony na raty od 23 listopada 2020 r.

Play: jak sprawdzić, czy telefon może zostać zablokowany?

Play wprowadził kontrowersyjny zapis do regulaminu jako ostatni, także nie zdążył jeszcze przygotować stosownego narzędzia do weryfikacji.

Dostałem jednak potwierdzenie, że taka strona powstaje. Oczywiście artykuł zostanie zaktualizowany, gdy się pojawi.

Jak znaleźć numer IMEI?

Indywidualny numer urządzenia można znaleźć w umowie z operatorem oraz karcie gwarancyjnej. Naklejka z numerem IMEI w towarzystwie kodów kreskowych zazwyczaj znajduje się także na tylnej ściance opakowania.

Mając w ręku włączony smartfon, wystarczy użyć z poziomu aplikacji Telefon kodu *#06#. Metoda ta działa niezależnie od systemu operacyjnego.

Kupując telefon z drugiej ręki, dobrze jest zatem poprosić sprzedawcę o numer IMEI lub przesłanie dowodu weryfikacji, by uniknąć niemiłych niespodzianek.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW