Telefon Komórkowy

Nie, nie jesteś w stanie sprawdzić, czy telefon jest zhakowany

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany?

W jaki sposób hakerzy mogą zyskać dostęp do mojego telefonu?

Hakerzy mogą zbierać Twoje dane za pomocą oprogramowania szpiegowskiego dającego włamywaczom zdalny dostęp do urządzenia. Metoda SIM-swap polega na tym, że hakerzy przenoszą Twój numer telefonu na własną kartę SIM. Złośliwe oprogramowanie typu malware może dostać się na nasze urządzenia podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, a także publicznych stacji ładujących. Phishing. To wiadomość, która zawierać będzie złośliwy link. Jeśli w niego wejdziesz, istnieje ryzyko, że Twoje dane zostaną wykradzione. Podczas korzystania z Internetu uważaj, by strony, na które wchodzisz, reklamy, w które klikasz i programy, które pobierasz, były zaufane.

Oznaki świadczące o tym, że telefon mógł zostać zhakowany

Używając telefonu, możemy natknąć się na kilka sygnałów świadczących o tym, że ktoś włamał się na nasze urządzenie:

Spadek prędkości działania. Zhakowane telefony szybciej się rozładowują, a także wolniej działają. Mogą też nagrzewać się bardziej niż zazwyczaj. Jedną z przyczyn są właśnie złośliwe programy działające w tle. Nieznane aplikacje i wiadomości. Wirus na telefonie może sam ściągać programy, wysyłać wiadomości, a nawet dokonywać zakupów. Podejrzane zużycie danych. Złośliwe oprogramowanie może korzystać z Twoich danych komórkowych w tle, zużywając je. Dziwne zachowanie. Zawirusowane telefony mogą źle obsługiwać aplikacje lub niespodziewanie się wyłączać. Wyskakujące reklamy i powiadomienia. Jeśli na Twoim telefonie często pojawiają się dziwne okienka, to znak, że Twoje urządzenie mogło zostać zhakowane.

Jak sprawdzić, czy aparat został zhakowany?

Może zdarzyć się tak, że hakerzy zdobędą dostęp do Twojego aparatu. Zauważysz to na przykład, znajdując w swojej galerii nieznane zdjęcia i filmy. Czasem faktycznie zdarzy nam się przypadkowo je zrobić, ale gdy takie znaleziska będą częstsze, może to oznaczać, że ktoś ma dostęp do Twojego aparatu. Kolejnym znakiem jest latarka w telefonie, która niekontrolowanie się uruchamia, gdy nie korzystasz z urządzenia.

Jak sprawdzić, kto zhakował telefon?

Znalezienie winowajcy będzie bardzo trudne. Sprawdź wszystkie aplikacje, których nie rozpoznajesz, a także wszelkie dziwne połączenia telefonów i kontakty w mediach społecznościowych. Może uda Ci się znaleźć jakiś związek między nimi, choć skuteczne wytropienie hakera wymaga pomocy ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Warto też przypomnieć sobie, kto fizycznie korzystał z Twojego telefonu.

Jak pozbyć się hakera?

Zmień hasła – hasła powinny być unikatowe, skomplikowane i długie. Ich zapamiętanie nie należy do łatwych, dlatego możesz skorzystać z narzędzi do bezpiecznego przechowywania haseł. Użyj oprogramowania antywirusowego, by przeskanować urządzenie i namierzyć podejrzane programy i procesy. Korzystaj przy tym z zaufanych programów. Wyłączaj Wi-Fi i przesyłanie danych komórkowych, gdy z nich nie korzystasz. Usuń podejrzane aplikacje i programy. Jeśli nie masz takich, usuń te aplikacje, które zainstalowałeś tuż przed tym, jak zaczęły pojawiać się problemy. Daj znać znajomym i rodzinie, że mogą otrzymywać od Ciebie podejrzane wiadomości. Nie udostępniaj Internetu w formie hotspotu w miejscach publicznych. Przywróć urządzeniu ustawienia fabryczne. To krok ostateczny, gdy oprogramowanie malware sprawia, że praktycznie nie możesz już używać urządzenia.

Jak przywrócić dane fabryczne w telefonach iPhone na systemie macOS Catalina?

Pamiętaj, że wyzerowanie iPhone’a usunie wszystkie dane z urządzenia – ważne jest więc zrobienie kopii zapasowej.

1. Połącz telefon z komputerem z systemem macOS Catalina w wersji 10.15.5 lub wcześniejszej.

2. Otwórz Finder i wybierz urządzenie w zakładce Miejsca.

3. Na swoim iPhonie kliknij Zaufaj i wpisz hasło.

4. Kliknij Utwórz backup.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne na systemie Android?

W tym przypadku również pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej.

1. Otwórz Ustawienia.

2. Przejdź do zakładki System.

3. Wejdź w Resetowanie.

4. Następnie wejdź w zakładkę Zresetuj telefon.

5. Potwierdź operację zresetowania telefonu.

Jak zapobiec hakowaniu telefonu?

Nie zostawiaj telefonu bez opieki i nie dawaj go obcym. Unikaj niezaufanych (publicznych) sieci Wi-Fi. Jeśli musisz połączyć się z hotspotem w hotelu czy supermarkecie, przyda Ci się dobra usługa VPN online. Gdy przestajesz korzystać z publicznego Wi-Fi, rozłącz się z nim. Wyłącz Bluetooth, jeśli go nie używasz. Zabezpiecz swój telefon hasłem lub innym systemem blokowania ekranu (np. odciskiem palca). Wyłączaj hotspot, gdy jesteś w miejscu publicznym. Co jakiś czas sprawdzaj (i kontroluj) listę zainstalowanych aplikacji. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości, które mogą skrywać złośliwe lub szpiegujące oprogramowania. Zaopatrz się w dobry program antywirusowy dla urządzeń mobilnych. Regularnie aktualizuj system. Unikaj stron, których nie znasz i które budzą Twoje wątpliwości. Nie pobieraj z nich programów i plików, które mogą kryć malware. Zaopatrz się w VPN na Androida, który będzie chronił Twoje poczynania w sieci i zadba o Twoją prywatność.

Już dziś wzmocnij bezpieczeństwo swojego smartfona z NordVPN. Kup NordVPN

Czy telefon można zhakować, gdy jest wyłączony?

Z reguły, żeby Twój telefon mógł paść łupem hakerów, muszą oni w jakiś sposób połączyć się z nim za pomocą sieci, bo inaczej nie będą w stanie przejąć nad kontroli nad urządzeniem. Wyłączanie urządzenia może być skuteczne, ale nie zawsze. Hakerzy mogą przejąć wyłączony telefon, jeśli:

1. Zablokowali Twój przycisk wyłączający (telefon sprawi wrażenie wyłączonego, ale to tylko pozory).

2. Masz na nim wirusy działające nawet na wyłączonym urządzeniu.

3. Przenieśli wcześniej Twój numer na inną kartę SIM.

Aplikacje do sprawdzania ingerencji hakerskiej

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy ktoś włamał się na telefon, już spieszymy z odpowiedzią. Istnieją odpowiednie aplikacje, które powiadomią Cię o podejrzanych ingerencjach w Twoje zabezpieczenia. Pozwalają one dodatkowo chronić Twoje dane. Niektóre z nich świetnie spisują się, skanując wszystkie pliki w telefonie i w przypadku znalezienia czegoś niepokojącego starają się stawić im czoła. Postaw też na dodatkowe bezpieczeństwo Twoich kont, kodując swoje hasła.

Korzystanie z usług VPN

VPN – co to takiego? Tego typu oprogramowanie pozwoli Ci uniknąć części ryzyka – zamaskuje Twój adres IP i zakoduje Twoje poczynania w sieci. Jeśli VPN zrobi to porządnie, hakerzy nie będą mieli dostępu do Twoich danych, więc nie namierzą Cię z taką łatwością.

Pamiętaj też, że większość darmowych aplikacji VPN skrywa kruczki regulaminowe. Dlatego warto skorzystać z usług zapewniających użytkownikowi najlepsze zabezpieczenia — NordVPN jest świetnym narzędziem, które pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo danych i kondycję sprzętu. Wybierz swoją subskrypcję, a w razie niezadowolenia zwrócimy Ci pieniądze.

Jak sprawdzić, czy Twój smartfon jest szpiegowany przez internet?

Szpiegowanie użytkownika przez internet nie dotyczy wyłącznie sytuacji, w których cyberprzestępca próbuje przejąć kontrolę nad urządzeniem i np. Wymusić okup. Sporo osób zastanawia się, czy ich smartfon jest bezpieczny np. W kontekście rozmów handlowych, negocjacji czy dokumentów przetrzymywanych w pamięci urządzenia. W tej sposób pojawia się naturalne pytanie: jak sprawdzić, czy telefon jest szpiegowany? I nie chodzi tu wyłącznie o ostatnie doniesienia o tym, że smartfony znanych prawników miały ostatnio być szpiegowane poprzez oprogramowanie Pegasus.

Inwigilacja smartfona tym narzędziem jest już – niestety – rzeczywistością. Ponieważ system może być praktycznie użyty przeciwko każdej osobie mającej internet mobilny w smartfonie, Amnesty International Security Lab poinformowało o rozwiązaniu, MVT. To oprogramowanie, które umożliwia samodzielne sprawdzenie, czy doszło do naruszenia bezpieczeństwa w smartfonie i czy np. dany telefon wcześniej był celem ataku – nie wnikając w to, kto chciał przejąć dane lub podsłuchiwać użytkownika przez telefon.

Głośno o Pegasusie zrobiło się po doniesieniach prasowych na temat smartfonów adwokata Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek, których telefony komórkowe miały być w ten sposób inwigilowane. Stąd ważna jest świadomość, czy:

ktoś nie ma dostępu do informacji znajdujących się na smartfonie lub w chmurze

rozmowy nie są podsłuchiwane w trybie rzeczywistym lub nagrywane

sam telefon nie jest w stanie pełnej kontroli zewnętrznej.

MVT – narzędzie do sprawdzenia, czy telefon jest szpiegowany przez internet

W końcówce roku 2021 poinformowano, że na platformie GitHub można skorzystać z narzędzia MVT, które – jest udostępniane dla wszystkich chętnych – zapewnia zestawienie rozwiązań analizujących ślady ataków Pegasusa. System obnażający potencjalne śledzenie został opracowany przez laboratorium bezpieczeństwa Amnesty International. Minusem jest poziom skomplikowania urządzenia. Aby z niego skorzystać trzeba używać tzw. Linii poleceń – nie jest to więc aplikacja, w której łatwo można włączyć np. Skanowanie, by sprawdzić czy smartfon jest szpiegowany. Instalacja i odczyt danych wymaga wiedzy na poziomie znajomości języka programistycznego Python.

Na jakich warunkach działa licencja? Ma ona charakter publiczny w ramach Mozilla Public Licence v2.0. W praktyce oznacza to, że zgoda na uruchomienie aplikacji wyrażona jest przez użytkownika smartfona – dopiero wtedy jego dane są pobierane i analizowane. Skanowanie smartfona pod kątem ataku powiązane jest z koniecznością użycia komputera – ten zapisze w swojej pamięci kopię zapasową, która później jest przedmiotem zagłębionej analizy.

Jak sprawdzić prostym kodem, czy telefon nie jest śledzony?

Mało kto wie, że sporo o swoim telefonie – np. służbowym – można dowiedzieć się po wpisaniu prostego kodu. Oczywiście nie zadziała to na bardzo zaawansowane rozwiązania typu Pegasus, ale będzie przydatne np. Do weryfikacji, czy ktoś otrzymuje kopie wiadomość lub widzi rejestr rozmów realizowanych z komórki firmowej. Wpisując *#21# można sprawdzić status połączeń, wiadomości i innych danych. W ten sposób łatwo można dowiedzieć się, czy dane z aparatu są transferowane dalej. To także rozwiązanie stosowane … w rodzinie. Gdy np. Współmałżonek chce kontrolować bliską osobę, może zyskać w ten sposób dane dotyczące detali. Trzeba być również ostrożnym przekazując telefon obcym – kilka klików może sprawić, że wgrają przekazywanie SMS-ów, a więc zyskają np. Kody do potwierdzeń przelewów. Z kolei wpisując *362# można dowiedzieć się, gdzie trafiały dane połączenia lub wiadomości.

Aplikacje do zablokowania smartfona pod kątem szpiegowania

Warto też rozważyć zainstalowanie aplikacji blokujących niepożądany dostęp do smartfona. Tak działa LEO Privacy, która zabezpiecza dane i ma wariant wykonania zdjęcia automatycznego osobie, która chce odblokować aplikacje korzystając z nieprawidłowego kodu. To np. dobre rozwiązanie jeśli ktoś chce sprawdzić, czy inna osoba spróbuje skorzystać z telefonu, gdy ten leży na stole pod nieobecność właściciela. Równie ciekawą opcją jest Lockwatch – w razie niewłaściwego odblokowywania generuje wiadomość e-mail ze zdjęciem osoby, która chce włamać się na iOS lub Android. Pokaże też na mapie lokalizację urządzenia.

0 0 votes Article Rating

Nie, nie jesteś w stanie sprawdzić, czy telefon jest zhakowany

Ostatnio coraz popularniejsze stają się wszelakie aplikacje, które z założenia, mają sprawdzać czy smartfon nie został zhakowany, tudzież zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. O ile odpowiedź na samo pytanie powinna wydawać się oczywista – nie, żadna apka nie jest w stanie tego zweryfikować, to jednak dla wielu osób to pytanie pozostaje otwarte.

Mając świadomość, że dla wielu użytkowników smartfonów sprawa nie wydaje się być do końca oczywista, Niebezpiecznik postanowił w prosty sposób zademonstrować działanie przykładowych aplikacji, które z założenia sprawdzają nasze urządzenie. Chociaż ich wybór padł na program Verify, to jednak założenie działania większości tego rodzaju aplikacji jest podobne bądź identyczne.

Podana w przykładzie aplikacja dokonuje bardzo szybkiego skanu smartfona w celu sprawdzenia czy smartfon ma pliki, które pojawiają się po znanych narzędziach do jailbreaku. Poza tym wszystko wskazuje na to, że ogranicza się ona do zweryfikowania czterech aspektów bezpieczeństwa – sprawdzenia, czy użytkownik ma włączone odblokowywanie urządzenia biometrią, blokadę urządzenia kodem, a także zainstalowaną najnowszą wersję systemu operacyjnego i najnowszą wersję samego Verify. Wystarczy spełnienie tych czterech warunków, by aplikacja uznała smartfona za urządzenie bezpieczne.

Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak chcieliby tego twórcy Verify oraz innych, podobnych aplikacji. Niebezpiecznik dowodzi, że wpierw trzeba wyjść od ustalenia, m.in. przed kim konkretnie chcemy zabezpieczyć nasze urządzenie, bo inaczej wygląda konfiguracja smartfona przed wścibską rodziną, a inaczej ma się rzecz, gdy chcemy mu zapewnić bezpieczeństwo w razie kradzieży czy hakerów.

Sedno problemu jest bardzo proste – wszystkie aplikacje mają mniejsze uprawnienia niż system operacyjny na smartfonie i nie są w stanie sprawdzić wielu rzeczy i ustawień. Z tego powodu aplikacja nie sprawdzi, czy mamy włączone odpowiednie opcje zabezpieczające i zwiększające bezpieczeństwo (jak chociażby dodatkowe opcje w przypadku FaceID). Nie jest więc w stanie powiadomić nas o istniejącym zagrożeniu, ani tym bardziej pokazać co włączyć lub wyłączyć, by się zabezpieczyć. Każda tego rodzaju aplikacja jest w stanie sprawdzić tylko tyle, ile system zechce jej udostępnić, a wbrew pozorom, nie ma tego zbyt wiele. Żeby było zabawniej, jest tak właśnie z powodu bezpieczeństwa. Wszystkie aplikacje są zamykane w tzw. sandboksie, zarówno w przypadku systemu iOS i z Androida. Sandbox powoduje, że aplikacja nie jest w stanie zrobić nic z tego, co jest niezbędne do wiarygodnego sprawdzenia, czy smartfon został zhakowany.

W drugą stronę, gdyby wszystkie aplikacje miały dostęp do wszystkiego, to przejęcie kontroli nad telefonem nie stanowiłoby najmniejszego problemu. Oczywiście, aplikacje zamknięte w sandboksie też mogą telefon zhakować, ale w ich przypadku wymaga to odnalezienia wielu luk w zabezpieczeniach i umiejętnego ich połączenia w jeden atak.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW