Telefon Komórkowy

Oppo czy Samsung? Porównujemy smartfony w podobnych cenach

Telefon komórkowy dla seniora – jak wybrać dobrze

Telefon może być przyjacielem seniora! Telefon komórkowy nie powinien być dla osoby starszej powodem do stresu czy zmartwień. Jego zadaniem jest ułatwianie życia i pomoc w załatwieniu codziennych czynności. Dlatego warto wybrać model, który będzie funkcjonalny i idealnie dopasowany do potrzeb osoby w podeszłym wieku. Taki aparat nie może być przeładowany aplikacjami czy funkcjami, z których użytkownik i tak nigdy nie będzie korzystał – warto by miał praktyczne funkcje, które będą przydatne seniorowi w codziennym życiu.

Jak zatem wybrać telefon dla seniora, który będzie pomagał w komunikacji, a jednocześnie będzie prosty i wygodny w obsłudze?

Telefon to urządzenie osobiste. Powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dla osób starszych najlepszym wyborem są telefony posiadające klawiaturę tradycyjną, a nie ekran dotykowy. Telefony z ekranem dotykowym są bardziej czułe na ruch i gesty, łatwiej o przypadkowe dotknięcie ekranu – może to spowodować np. omyłkowe zadzwonienie do kogoś, co dla osoby starszej będzie stresujące i zniechęci ją do dalszego korzystania z telefonu. Dlatego seniorom zdecydowanie poleca się zakup telefonu z klawiaturą fizyczną, z dużymi wyspowymi klawiszami. Takie przyciski zapewniają wygodne wybieranie numerów. Napisy na klawiszach są czytelne oraz podświetlane. Przykładem takich urządzeń są aparaty myPhone, które zostały stworzone z myślą o osobach w wieku senioralnym. Wyposażone są w wygodne klawisze funkcyjne, które umożliwiają szybkie wybieranie wcześniej ustalonych numerów i połączenie z wybranymi osobami. Posiadają także przycisk SOS, który pozwala na kontakt z wybraną osobą np. w sytuacji zagrożenia życia. Przyciśnięcie przycisku powoduje połączenie ze zdefiniowanym wcześniej numerem oraz wysłanie wiadomości tekstowej.

Drugą cechą na którą należy zwrócić uwagę jest głośność dzwonka. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób u których słuch jest już słabszy. Możliwość regulacji głośności dźwięku dzwonka jak również głośności podczas rozmowy, zapewni, że osoba starsza usłyszy dzwoniący telefon i bez problemów będzie mogła przeprowadzić rozmowę.

Nie bez znaczenia jest zastosowana w urządzeniu komórkowym wielkość baterii. Odpowiada ona bowiem za czas pracy telefonu zapewniając sprawność urządzenia przez długie dni. Np telefon myPhone Halo S posiada baterię o mocy 1000 mAh zapewniającą czas pracy telefonu w trybie czuwania aż 21 dni. Oznacza to, że używając taki telefon nie ma potrzeby codziennego ładowania aparatu i można go bez kłopotu zabrać ze sobą w podróż, w odwiedziny do rodziny lub do sanatorium. Co więcej, ładowanie wspomnianego telefonu jest bardzo proste. Wystarczy odłożyć telefon na specjalną bazę ładującą dołączoną do urządzenia i gotowe. Dzięki zastosowaniu takiej formy ładowania osoba starsza nie musi mocować się z celowaniem do małych złącz, czy zginać się, aby umieścić wtyczkę w kontakcie. Dodatkowo, telefon podczas pobytu w domu może służyć za urządzenie stacjonarne, umieszczone zawsze w tym samym miejscu – do czego tak bardzo przyzwyczajeni są seniorzy. Adapter do tradycyjnego ładowania (dołączony do zestawu w telefonach myPhone), może zaś przydać się np. w podróży.

Warto również wspomnieć, o osobach bardziej wymagających i obeznanych z technologiami, które nie używają telefonu tylko do dzwonienia. Takie osoby powinny poszukać modeli wyposażonych np. w technologię Bluetooth, która umożliwia łączenie się z innymi urządzeniami – z aparatem słuchowym, zestawem słuchawkowym czy zegarkiem. Możliwości takie daje większość modeli z linii myPhone Halo. Wybrane modele mają także możliwość połączenia z Internetem i przeglądania stron www.

Kolejnymi wygodnymi gadżetami, w które wyposażone są telefony myPhone są latarka, niezwykle przydatna np. kiedy przepali się żarówka na klatce schodowej, lub przy zejściu do piwnicy, kalkulator przydatny w trakcie robienia zakupów w sklepie lub wbudowane radio mogące umilić czas spędzony w parku.

Telefon komórkowy – przyjaciel seniora

Posiadanie telefonu komórkowego w dzisiejszych czasach jest już standardem. Postęp technologiczny i szybki rozwój urządzeń elektronicznych sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele modeli telefonów komórkowych, które mają wiele funkcji. Trzeba jednak pamiętać, że obsługa większość z tych aparatów jest skomplikowana i może być trudna dla osób starszych. Modele myPhone z serii Halo zostały specjalnie dostosowane do potrzeb seniorów. Są wytrzymałe i funkcjonalne, a ich zakup dla seniora nie jest ogromnym obciążeniem finansowym, bowiem w porównaniu z innymi telefonami dostępnymi na rynku ich cena jest bardzo atrakcyjna.

Maxcom – czyli jaki powinien być telefon dla seniorów

Tekst: Karolina Kwiecińska

Osoby starsze potrzebują telefonu stworzonego specjalnie dla nich, idealnie odpowiadającego na ich potrzeby. Komórka dla seniora to na pewno nie smartfon, gdyż osobom starszym zwykle wystarczą tradycyjne funkcje. Polski producent Maxcom stworzył wyjątkowe telefony komórkowe dedykowane seniorom.

Telefony komórkowe podbiły rynek już wiele lat temu, dlatego nikogo nie dziwi, że korzystamy z nich na co dzień. Młodzież przeżywa fascynację smartfonami i rozmaitymi aplikacjami, a seniorzy potrzebują prostego urządzenia – funkcjonalnego i bezproblemowego w obsłudze, a do tego niedrogiego. Ergonomia to ogromna zaleta tych urządzeń, ale wypada wspomnieć też o cenie – telefon dla seniora to wydatek ok. 100-200 zł.

Popularność telefonów komórkowych wśród seniorów rośnie

Dynamicznie rośnie liczba seniorów, którzy korzystają z aparatów komórkowych. Wielu nie wyobraża już sobie bez nich funkcjonowania, gdyż lista zalet telefonów jest bardzo długa – np. można pozostawać w stałym kontakcie z bliskimi, a w razie nagłych przypadków wezwać pomoc medyczną. W takich sytuacjach nie można tracić cennego czasu na skomplikowaną obsługę urządzenia – dlatego tak ważne jest, jaki telefon dla seniora wybierzemy. Warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Jaki powinien być telefon dla seniora?

Zazwyczaj wybieramy niewielki i zgrabny telefon, ale idealne urządzenie dla seniora powinno być większe niż najpopularniejsze modele – duża i czytelna klawiatura to podstawa. Warto zwrócić uwagę, czy przyciski są jasno podświetlane, a klawiatura intuicyjna. Wskazane jest, aby korzystanie z niej było proste i bezproblemowe, gdyż telefon komórkowy przede wszystkim ma być funkcjonalny. Telefon Maxcom MM831 to tradycyjny i intuicyjny telefon z kilkoma funkcjami dodatkowymi, a do tego wygodny.

Wyświetlacz i klawiatura to podstawa

Ponadto telefon dla seniora powinien charakteryzować się czytelnym wyświetlaczem, dużą czcionką i popularnymi ikonkami – ważne, aby wszystkie elementy (litery, cyfry itd.) były znakomicie widoczne. Seniorzy podkreślają też rolę interfejsu: – W moim telefonie wyświetlacz jest czytelny, a klawiatura wygodna, ale najważniejsze jest dla mnie, abym bez kłopotu wybrał numer lub odebrał wiadomość – komentuje jeden z naszych 80-letnich rozmówców. Dlatego też interfejs musi być jak najbardziej intuicyjny, na ekranie zbędne są wszelkiego rodzaju dodatki. O nieodebranym połączeniu, nowym SMS-ie czy rozładowującej się baterii informują graficzne diody.

Seniorzy zazwyczaj nie odtwarzają plików multimedialnych, nie robią zdjęć, stosując najróżniejsze efekty, nie ściągają różnych aplikacji, aby nieustannie rozszerzać funkcjonalność telefonu. Smartfon osobom starszym przysporzy tylko problemów – podobnie jak dotykowa obsługa czy połączenie z Wi-Fi.

Jakie funkcje dodatkowe?

W telefonach dla osób starszych powinny znaleźć się jedynie najbardziej potrzebne elementy, aby urządzenie było proste w obsłudze i funkcjonalne. Telefon dla seniora musi posiadać tylko kilka niezbędnych funkcji dodatkowych – m.in. połączenia alarmowe, czyli szybkie wysłanie wiadomości SOS. Jak to działa? Wystarczy nacisnąć jeden przycisk – oznaczony serduszkiem – aby połączyć się z numerem 112 i powiadomić o niebezpieczeństwie pogotowie i rodzinę. Nadmiar dodatkowych funkcji sprawia, że senior gubi się i nie potrafi wykonać zwykłego połączenia – telefon wywołuje stres, a powinien być wsparciem.

Seniorzy to nie tylko osoby w wieku 80 czy 90 lat – młodsi chętnie jednak skorzystają z funkcji dodatkowych. – Codziennie słucham radia, kiedy pracuję w warsztacie. Wnuk nagrał mi też kilka MP3, ale musi mi jeszcze pokazać, jak mam je uruchamiać. Ponadto na wybranych telefonach Maxcom można odtwarzać pliki wideo, korzystać z aparatu fotograficznego i wysyłać MMS-y. Bardziej zaawansowane modele obsłużą też Internet, a przecież wielu seniorów 50 czy 60 plus korzysta z niego na co dzień, a także ma profile na portalu Facebook.

Mocna bateria – zaleta telefonów Maxcom

Telefony dla osób starszych powinny być wyposażone także w wytrzymałą baterię. Popularne smartfony trzeba ładować codziennie lub co drugi dzień, telefon dla seniora musi być sprawny przez kilka dni. Po pierwsze – nie każdy pamięta o codziennym obowiązku, a po drugie – w razie nagłych wydarzeń, zagrażających zdrowiu, telefon musi być sprawny. Komórki Maxcom pracują zwykle aż około 5-7 dni, zależnie od tego, jak często dany senior korzysta ze swojego telefonu. Poza tym można wybrać zestaw ze stacją dokującą.

Są też wady

Mimo że można wymienić wiele zalet telefonu dla seniora, warto wspomnieć też o kilku niedoskonałościach. Użytkownicy zwykle wspominają o wadach modelu czy danej partii – np. kasowaniu się kontaktów co kilka dni. Często brakuje im też podpowiedzi. Jeden z naszych rozmówców zauważył: – Nie wiem, jak to się stało, ale zablokowałem żonę i córkę – nie mogły się do mnie dodzwonić. Dwie najważniejsze osoby. Musiałem sam to zrobić, ale nie wiem, jak. To dość skomplikowane, nie potrafię tego wytłumaczyć… Aby to naprawić, musiała pomóc mi wnuczka…

Przy standardowym użytkowaniu Maxcom świetnie się sprawdzi jako telefon, radio, budzik, dyktafon, kalkulator, a nawet podręczna latarka. Funkcji dodatkowych jest niewiele, ale za to zostały dobrane zgodnie z potrzebami seniorów – jak m.in. przycisk SOS. Pamiętajmy, że telefon dla osób starszych nie musi oferować szeregu dodatkowych możliwości, lecz ma być łatwy w obsłudze i niezawodny.

Oppo czy Samsung? Porównujemy smartfony w podobnych cenach

Firma Oppo weszła na polski rynek w 2019 r., dlatego jest wciąż uznawana za nowość w naszym rodzimym świecie technologicznym. Samsung to z kolei znany i lubiany od lat producent wielu urządzeń elektronicznych, w tym również smartfonów. Obie marki mają w swojej ofercie telefony w podobnych przedziałach cenowych. Który model wybrać, gdy stoimy przed wyborem: Samsung czy Oppo?

Oppo A91

Samsung Galaxy M31s

Za 999 zł możemy kupić jeden z dwóch telefonów – Oppo A91 lub Samsung Galaxy M31s. Ekrany obu telefonów chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi Gorilla Glass, generacja 5 w przy Oppo i 3 na powierzchni Samsunga. A91 jest lżejszy i smuklejszy od Galaxy M31s, mamy tu do czynienia z parametrami 7.9 mm i 172 g vs. 8.9 mm i 192 g. Tryb DualSIM dotyczy obu modeli. Porównując RAM, wygrywa telefon od Oppo pojemnością 8 GB prz 6 GB Samsunga. Wbudowaną pamięć obu modeli możemy powiększać przy pomocy karty SD – w przypadku A91 – do 258 GB, a Galaxy M31s – do 512 GB. Decydując się na zakup telefonu komórkowego Oppo, musimy pogodzić się z pracą na wersji systemowej Android 9.0 Pie, przy Samsungu jest to zaktualizowana wersja 10.

Zarówno Oppo, jak i Samsung mają wbudowane po pięć aparatów – cztery z tyłu i jeden do selfie. Porównując rozdzielczość obu modeli, wygrywa Samsung z aparatami 64 Mpx + 12 Mpx + 2 x 5 Mpx z tyłu i 32 Mpx z przodu. Model A91 posiada jedynie 48 Mpx + 8 Mpx + 2 x 2 Mpx z tyłu i 16 Mpx w przednim obiektywie. Żaden z telefonów nie posiada możliwości ładowania indukcyjnego, natomiast jeśli bierzemy pod uwagę pojemność akumulatora i czas pracy bez konieczności ładowania, znów wygrywa Samsung z wartością 6000 mAh przy 4025 mAh w przypadku Oppo.

Oppo Reno 4 Z

Samsung Galaxy A71

Jeżeli chcemy wydać ok. 1,5 tys. zł na nowy smartfon, warto zdecydować się na Oppo Reno 4 Z lub Samsunga Galaxy A71. Oba telefony posiadają ośmiordzeniowy procesor oraz obsługują nowoczesną technologię 5G. Samsung prześciga Oppo pod względem wytrzymałości baterii, lepszej rozdzielczości wszystkich wbudowanych aparatów oraz wielkości ekranu (6.7 vs 6.57 cala). Telefony mają dosyć podobne parametry, jednak Oppo ma przewagę, jeżeli chodzi o Pamięć RAM – mamy tu do czynienia z różnicą 6 GB vs. 8 GB.

Posiadacze Oppo Reno 4 Z mogą korzystać z oprogramowania Android 10, które nie występowało w tańszym modelu. Smartfon został także wyposażony w dwa obiektywy umieszczone na froncie, którymi możemy robić jeszcze lepsze selfie np. z profesjonalnym efektem rozmycia tła, czyli z tzw. bokeh. Oppo jest wyposażony w funkcję Bluetooth wyższej generacji niż A71 od Samsunga. Płynnie pracującymi interfejsami mogą się pochwalić oba modele, jednak Reno 4 Z ma dwukrotnie większą częstotliwość odświeżania obrazu – 120Hz, a w przypadku Samsunga jest to “zaledwie” 60Hz.

Oppo Reno 3 Pro

Samsung Galaxy Note 10 Lite

Za równowartość niecałych 2 tys. zł możemy kupić Oppo Reno 3 Pro lub Samsung Galaxy Note 10 Lite. Oba modele miały swoje premiery w 2020 roku. Standardowo – Oppo charakteryzuje się większą pamięcią wewnętrzną oraz RAM ( 8 GB RAM + 256 GB vs. 6 GB RAM + 128 GB). Reno 3 Pro wypada także lepiej pod względem zagęszczenia pikseli (411.22 ppi vs. 393 ppi) oraz posiada dużo wyższą rozdzielczość wykonywanych zdjęć, zarówno w aparacie tylnym (64 Mpx vs. 12 Mpix), jak i przednim (44 Mpx vs. 32 Mpx). Oppo Reno 3 Pro jest też lżejszy od najnowszego Note’a (175 g vs. 199 g). Telefon komórkowy Samsung niezmiennie wygrywa natomiast pod względem pojemności baterii.

Oba smartfony obsługują system Android 10 i mają taką samą rozdzielczość ekranu (2400 x 1080 Mpx). Ekran Galaxy Note 10 Lite jest wyposażony w odrobinę większy ekran niż Reno 3 Pro – przekątna ekranu w przypadku telefonu od Samsunga wynosi 6.7 cala, u Oppo mamy 6.4 cala. Kupując Samsung Galaxy Note 10 Lite, nie mamy zapewnionej dodatkowej ochrony ekranu, inaczej niż w przypadku Oppo, na wierzchu którego znajduje się zabezpieczenie Gorilla Glass 5. Oba telefony są wspierane przez technologię NFC, umożliwiającą szybką wymianę danych między urządzeniami mobilnymi.

Więcej modeli smartfonów Samsung i Oppo znajdziesz tutaj:

Chcesz wiedzieć, co o smartfonach Oppo i Samsung myślą użytkownicy, którzy już dokonali zakupu? Sprawdź w serwisie Opineo.pl.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW